Tento den je v kalendáři zapsán jako státní svátek a většina z nás má toto datum spojeno se sametovou revolucí a bojem za svobodu. Víš ale, že je 17. listopad také Mezinárodním dnem studentstva?
zdroj: rozhlas.cz
Mezinárodní den studentstva
Na podzim roku 1939 při příležitosti výročí vzniku Československa probíhala v Praze protinacistická demonstrace, kterou nacisté rozehnali střelbou a mnoho účastníků vážně zranili. Mezi nimi byl i student Jan Opletal, který 11. listopadu svým zraněním podlehll. O čtyři dny později se konal jeho pohřeb, který později vygradoval v další protiokupační demonstraci. Vše vyvrcholilo právě 17.listopadu 1939, kdy se uzavřely vysoké školy.
Mezinárodním dnem studentstva byl 17. listopad oficiálně prohlášen v Londýně roku 1941 jako první a zatím jediný mezinárodní den českého původu.
Změna názvu svátku
V roce 2019 byl oficiální název svátku změněn na ,,Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva’’, i když průběh samotného hlasování o změně názvu nebyl jednoduchý a diskutovalo se o něm přes dva roky.
Den boje za svobodu a demokracii
Svátek 17. listopadu má své místo v kalendáři nejen kvůli událostem z roku 1939, ale i díky připomínce 50. výročí nacistických represí v roce 1989, která v Praze přerostla v demonstraci proti komunistickému režimu. Tato demonstrace trvala několik hodin a zúčastnilo se jí přes 10 000 lidí. Průběh takzvané sametové revoluce zásadně ovlivnil dění nejen v naší republice, ale podnítil inspiraci k cestě za svobodou i v zahraničí.
Oslavy 17. listopadu
Pokud chceš Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva oslavit přímo na místě spjatém s historickými událostmi listopadu 1989. Podívej se na program Korza národní, které se 17. listopadu každoročně koná na Národní třídě v Praze a nabízí nespočet zajímavých přednášek, divadelních představení, workshopů, výstav nebo třeba Sametovým brunchem přímo na ulici.
zdroj: nfa.cz